Btctip blog

Kurz bitcoinu – analýza. Neděle jako stvořená pro dump

Už jsem chtěl začít dnešní analýzu optimisticky po tom, co Bitcoin málem dosáhl na cenu 4200 USD (Bitfinex 4280 USD). Ale nedělní výprodej tentokrát razantně udeřil a srazil cenu k hodnotám 3770 USD (Bitfinex 3870 USD).

Minule jsem totiž předvídal, že pokud dojde k odrazu a překročení klesající trendovky (tečkovaná fialová čára), mohl by to být slibný začátek nového růstu. Radil jsem taky po pumpě den vyčkat a pak teprve nakoupit. A skutečně, po prvním růstu došlo k malé korekci, přičemž následoval další růst až k oněm zmíněným skoro 4200 USD.

Bitcoin v patách Ethereu

Zároveň nebylo možné si nevšimnout, že tahounem růstu je spíš Ethereum. Tam cena vyšplhala až o 65 USD na 165 USD. Co bylo příčinou takového zájmu o ETH není známo. Z komunity prosakují názory, že jde o spekulaci na růst před plánovaným forkem. Když si ale pořádně prostudujete informace o plánovaném forku, zjistíte, že nejde o nic převratného, co by ospravedlňovalo růst o tolik dolarů. Může se také jednat o formu manipulace, kdy se cena vyžene vysoko díky optimistické náladě a kladnému očekávání na trhu a následně se nákupy těchto optimistů použijí k umoření velkého množství kryptomincí, za relativně dobrou cenu.

Ale ani tohle nemusí být pravý důvod. Když prozkoumáte objemy, zjistíte, že nedělní výprodej byl za mnohem menšího objemu než všechny dosavadní nákupy, takže by taková strategie nebyla profitabilní.

Důvod nedělního výprodeje také mohl být velice prostý. Jednoduše někdo využil slabší den k manipulaci ceny směrem dolů a plánuje v pondělí při větších objemech short pozici uzavřít. No uvidíme. Snad nám poradí graf.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Coingi – další burza s možností směny bitcoinů za koruny

Je to už rok, co jsme spolu vedli rozhovor, ze kterého vznikl článek „Burza Coingi nově nabízí směnu altcoinů za USD a EUR„.  Za tu dobu se nám cena Bitcoinu změnila, trh se zase o něco rozrostl a já vidím, že i vy jste přidali na Coingi korunový pár. Co vás k tomu vedlo?

Koruny jsme na Coingi přidali hlavně z toho důvodu, že máme spoustu českých uživatelů, kteří se nás na tuto možnost ptali. Protože máme bankovní účet také v ČR, nebyl to pro nás problém a rozhodli jsme se tento obchodní pár přidat.

Plánujete přidat ještě nějaké jiné měny?

Uvažujeme nad tím. Státy EU nepoužívají jen eura, tak přemýšlíme, jestli se vydat tímto směrem a zkusit přidat další FIAT měny. Uvidíme, jak to nakonec dopadne.

Jak hodnotíte rok 2018?

Rok 2018 byl oproti roku 2017 výrazně slabší. Hlavně ze začátku jsme si říkali, že by se rok 2014 nemusel opakovat, protože nezkrachovala žádná velká burza, a tím pádem by ten pokles mohl být o něco mírnější. Opak byl pravdou a zatím to vypadá, že jsme si podobný rok výrazného medvědího trhu zopakovali a nemusí to ještě být konec.

Projevilo se to nějak výrazněji i u vás na Coingi?

Určitě – a myslím, že nejen u nás. Oproti roku 2017 byl ten propad velmi výrazný. Narozdíl od našich větších konkurentů jsme na tom ale vcelku dobře, nemusíme propouštět desítky zaměstnanců, abychom se dostali do černých čísel. Jsme relativně malá burza, umíme fungovat s menším rozpočtem a i přesto, že jsme v roce 2017 měli výrazný zájem o nové registrace a verifikace uživatelů, tak jsme to i v menším týmu zvládli. Větší burzy nabíraly desítky zaměstnanců, aby tento nápor vyřídily, ale kvůli tomu je teď všechny propouští.

Je tam takový rozdíl v zájmu?

Ano, bohužel ano. Spousta uživatelů nakupuje, nebo prodává Bitcoiny pouze pokud se výrazně mění jeho hodnota. V jiném období se nic neděje a burzy žijí z velké části jen díky botům, kteří tam mezi sebou obchodují.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Kurz bitcoinu – analýza. Oživí trh začínající rok Vepře?

4.2.2019 autor:Ondřej Novák

.

První měsíc nového roku byl završen a s Bitcoinem to nevypadá o nic lépe, než na jeho začátku. Spíš naopak, na konci měsíce si pohoršil v průměru o dalších 200 USD a na Bitstampu začal ohrožovat cenu 3400 dolarů.

Malou nadějí by snad mohl být růst nákupních příkazů kolem 3300 USD, které už v tuto chvíli převyšují ty prodejní. To ale nemusí nic znamenat. Je totiž možné, že nerovnováha vznikla jen proto, že kupující jen umísťují své příkazy tak, aby zachytili prodeje současných držitelů, od kterých se očekává, že s dalším poklesem cen budou ještě prodávat. Naopak na růst ceny bitcoinu nikdo moc nečeká.

Jestli se na dalším vývoji projeví i začátek čínského roku vepře, je ve hvězdách. Já bych to čekal tak na konec roku 2019. Zatím nám snad pomůže graf:

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Grin, Beam a Mimblewimble – Bitcoin v ohrožení?

.

Mimblewimble, aneb tajemná zpráva Toma Raddla 

Na úvod je třeba říct, že tento článek bude prošpikován mnoha odkazy na sérii o známém čarodějovi z Bradavické školy čar a kouzel a není to můj nápad ani snaha o glorifikaci této ságy. Článek se totiž týká nového protokolu, který se jmenuje Mimblewimble. A znalci Harryho Pottera jsou už na nohou. Jistě, to slovo totiž znamená zaklínadlo, které se pronáší, pokud chceme oběti zaklínadla zamotat jazyk tak, aby nebyl schopen vyslovit konkrétní sdělení, například tajemství. A tak místo prozrazení toho tajemství nebohá oběť pouze zamumlá něco nesrozumitelného.

Mimblewimble představuje protokol pro nový typ kryptoměny, který přináší zejména anonymitu a nevysledovatelnost transakcí a některé další zajímavé vlastnosti. Anonymita přitom není ve světě kryptoměn novinkou a celá záležitost by se dala odbýt větou “vždyť máme Monero (nebo ZCash)”. Přesto stojí za pozornost, zvlášť proto, že se o tomto projektu občas mluví i jako o možném nástupci Bitcoinu.

Nejprve ale o tom “kde se vzal Mimblewimble”, protože to samo o sobě je příběh zralý pro Hollywood. V roce 2016, konkrétně 19. července, se na IRC kanálu vývojářů Bitcoinu objevil příspěvek od uživatele, který se podepsal jako “Tom Elvis Jedusor”. Snadno zjistíme, že jde jen o francouzskou verzi jména postavy ze série Harryho Pottera: Tom Rojvol Raddle (v originále Tom Marvolo Riddle). A jak víme z dílu Harry Potter a tajemná komnata, jeho jméno je přesmyčkou vedoucí ke zprávě “Já Lord Voldemort” (v originále “jsem Lord Voldemort”).

V příspěvku tohoto uživatele byl pouze odkaz na dokument napsaný v prostém textu, ve kterém byl představen zcela nový protokol nazvaný Mimblewimble [1]. V kryptoměnovém světě se pro takové dokumenty vžilo označení whitepaper. Autor se tedy stejně jako kdysi tajemný Satoshi Nakamoto pokusil napodobit zavedení nové revoluční myšlenky a zůstat přitom v anonymitě. Tento uživatel totiž nikdy předtím žádný příspěvek pod tímto účtem neposlal a i potom zůstal v tajemném mlčení. Samotný dokument byl navíc umístěn v síti Tor (anonymní “darknet” na internetu).

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Kurz bitcoinu – silvestrovská analýza na celý rok

.

Silvestrovská analýza se podívá zejména na to, co nás čeká v roce 2019. Nevyhneme se ale i bilancování. A protože jde o výhled na celý rok, použijeme rovnou týdenní graf (jedna svíce je jeden týden), tedy na začátek říkám, nečekejte předpověď přímo na tento týden.

Malé ohlédnutí za rokem 2018

Nejprve k roku 2018: Když se mě v prosinci ptali v Paralelní Polis, jaký bude vývoj v roce 2018, byl jsem snad jediný, který předpovídal propad. Už proto, že jsem odjakživa takový. Když někde vznikne hype, většinou se stavím proti němu. Záměrně vždy jdu proti módním trendům. A závěr roku 2017 byl opravdu velký hype. O bitcoinech se psalo všude, rozebíraly ho i maminky na portále rodina.cz. Konec růstu byl přitom otázkou „kdy“ a nikoliv „zda“ a čím výš byla cena bitcoinu, tím větší pravděpodobnost, že zlom nastane každým okamžikem. Zlom nastal kolem 18. prosince, ale spousta lidí si toho všimla až po Novém roce.

Ještě před Vánoci 2017 jsem se bavil s člověkem, který investoval do bitcoinu za použití úvěru. A vydělal. Ale místo, aby zisk použil ke splátce úvěru, plánoval navýšit úvěr 5x. Netuším, zda mne poslechl. Na vánočním večírku jisté nejmenované firmy jsme si vyprávěli, jak obyčejní lidé nosí do firmy hotovost, aby za ni nakoupili Ethereum. A když za mnou přišla manželka, že se o kryptoměnách baví i její kolegyně v práci (administrativní pracovnice ČSSZ), bylo mi jasné, že jsme na vrcholu.

A vzpomeňte si na ty nesmyslně vysoké poplatky. Ty tehdy popohnaly vývoj Lightning networku. Ironií ovšem je, že v době, kdy se vývoj LN sítě blíží do finále, poplatky v síti jsou v průměru zanedbatelné.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Smart Money – velké peníze přicházejí – 1. část

.

Úvod

Seriál článkov “Veľké peniaze prichádzajú” bude mať tri časti. Prvá časť bude slúžiť ako úvod – povieme si čo sa pod “Veľkými peniazmi alebo “Smart money” vlastne myslí a aký je ich vzťah s kryptomenami.

V druhej časti si podrobnejšie rozpíšeme čo Veľké peniaze na trhu s kryptomenami robia, v čom majú oproti malým investorom výhodu a s čím naopak zápasia.

Tretia časť seriálu bude viac praktická – ukážeme si akým spôsobom Veľké peniaze analyzujú investičné príležitosti z fundamentálneho hľadiska a aké nástroje k tomu používajú.

Smart money, technologické revolúcie a Bitcoin

Každá technologická revolúcia v histórii priniesla šancu na zbohatnutie, či aspoň na veľké zhodnotenie kapitálu. Všade ale boli prvými hráčmi na trhu tzv. smart money – dobre informované inštitúcie a veľkí investori, ktorí mali ako prví možnosť do nich investovať, dávno pred širokou verejnosťou (ktorá väčšinou naskočila už keď bolo neskoro).

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Kurz bitcoinu – analýza. Chcete pozitivnější předpovědi?

23.6.2018 autor:Ondřej Novák

.

Zaslechl jsem kritiku, že jsem příliš velký pesimista a že bych měl cenu bitcoinu podpořit nějakou optimističtější předpovědí. Dokonce se ke mě doneslo,že za pád bitcoinu mohu já sám, protože o tom píšu a lidé se toho chytají. Slibuji, že to napravím a že tentokrát budu pozitivnější a vneseme do všeho špetku optimismu.

Když ne dolů, tak aspoň do strany

Z grafu na Tradingview je patrné, že obavy vyjádřené v analýze z minulého týdne byly na místě. V pátek večer se cena bitcoinu propadla pod 6000 USD a výprodeje jako by nebraly konce. Hranice 6000 USD však může fungovat také jako suport, i když ne přesně vymezený. Tento suport by nemusel padnout tak rychle. Krátkodobě se sice můžeme podívat pod 6000, ale domnívám se, že bude obecně panovat velký tlak na posunutí ceny nad 6000 USD.

Proto se domnívám, že v následujících dnech tak velké výprodeje nebudou a cena bude postupovat do boku. Jestli se pak zmátoří a půjde nahoru a nebo dolů teď není zřejmé. Během víkendu očekávám korekci pátečního výprodeje a ceny by se mohly zpět vyšplhat alespoň k 6400 USD. Korekce by mohla vydržet do nedělního odpoledne, nebo až do pondělka, pak je ale třeba počítat s možností dalšího útoku na suport.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Co je masternode, proč do něj investovat a jak se nastavuje

.

V posledních měsících celý trh kryptoměn postupně klesá a mnoho lidí může propadat beznaději a zoufalství z toho, že jejich investice ztrácí na hodnotě. V tomto úvodním článku bych vám rád představil poměrně novou příležitost, jak mít i v medvědím trhu klidnější spánek – pořiďte si masternode.

Co je to masternode?

Zjednodušeně řečeno je masternode server na decentralizované síti. Nepracuje samostatně, ale vždy komunikuje s jinými masternody v síti. Umožňují tím větší soukromí transakcí, dovolují uživatelům v síti hlasovat o důležitých rozhodnutích, provádějí okamžité transakce, atd. Zdrojů na webu je dost. V tomto článku se budu držet jednoduchosti.

Proč do masternodu investovat

O masternody se zajímám poslední rok a tím největším lákadlem pro většinu investorů jsou odměny za to, že masternode provozují. Na stránce Masternodes online si můžete více jak 300 coinů, které umožňují nastavit masternode, projít.

V přehledné tabulce vidíte, kolik coin stojí, jaký má objem obchodů a kolik jej potřebujete k tomu, abyste mohli rozběhnout svůj vlastní masternode. V praxi to probíhá tak, že si koupíte potřebné množství coinů, ty uzamknete ve své peněžence a nastavíte na virtuálním serveru masternode.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Kurz bitcoinu – analýza. Kdy prodají i poslední hodleři?

16.6.2018 autor:Ondřej Novák

.

Bitcoin ztrácí půdu pod nohama a propadá se níž a níž. Zájem o nákupy zřejmě opadá a tak je jen otázkou času, kdy hodleři (ti co bitcoin nakoupili, aby jej drželi dlouhodobě) se nakonec rozhodnou prodat svoje bitcoiny za jakoukoliv cenu… ať už z důvodu toho, aby z investice měli aspoň nějaký zisk, nebo proto, že jejich ztráta dosáhne úrovně, kterou dále nedokáží snášet.

Čím dál víc lidí prodává ve ztrátě. Je to důvod pro otočku?

Představu o tom, jak velký objem to může být, si můžeme zkusit udělat z grafu. V době největších růstů a těsně před vrcholem vidíme, že objemy na Bitfinexu dosahovaly hravě 100 tisíc BTC denně. Takové množství bitcoinů získalo denně nové majitele. Samozřejmě, že hodně obchodů může být robotických, ale i tak jsem přesvědčen, že minimálně polovina bitcoinů z toho objemu skončila u některých současných (zatím ještě) držitelů. A ti jsou nyní ve ztrátě.

Graf ve větším rozlišení

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Těžba bitcoinu a spotřeba energie: Pohroma, nebo zbytečná hysterie?

.

Těžba bitcoinu a její energetická spotřeba byla vždy vděčným novinářským tématem. S nárůstem hashrate v posledních měsících nicméně přerůstá v alarmistické volání po rázných krocích. Kolik energie se skutečně spotřebuje? A lze porovnávat spotřebu Bitcoinu a např. Visa, nebo MasterCard?

Články o spotřebě bitcoinové těžby jsou zajímavým úkazem – můžeme se setkat například s bláznivým tvrzením, že v roce 2020 spotřebuje bitcoin všechnu energii světa. Moje osobní teorie praví, že očerňováním bitcoinu skrze „nemorální“ spotřebu si novináři a jejich čtenáři léčí mindrák z prosté skutečnosti, že do bitcoinového vlaku včas nenastoupili.

Bitcoin má spotřebu jako celá ČR!

Pojďme nicméně prozkoumat merit výroků mluvících o vysokém podílu bitcoinové těžby na světové spotřebě elektřiny. Ty se opírají zejména o Bitcoin Energy Consumption Index (BECI) na blogu Digiconomist autora Alexe de Vriese; stejný autor nedávno rovněž publikoval studii Bitcoin’s Growing Energy Problem. Tato studie strhla novou vlnu článků mluvících o blížící se katastrofě, jelikož de Vries zde mluví o tom, že bitcoinová těžba bude koncem roku 2018 spotřebovávat 0,5 % světové elektřiny a v budoucnu o řád více.

Index BECI počítá spotřebu bitcoinové těžby poměrně jednoduchou metodou „shora“: jelikož známe průměrný výnos z těžby, můžeme s pomocí několika proměnných odvodit i průměrnou spotřebu elektřiny. Proměnné jsou v tomto případě odhadovány a sestávají z podílu nákladů na elektřinu (přímé náklady na provoz mineru + chlazení atd.) a průměrné ceny elektřiny za KWh.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Kurz BTC – analýza. Jako podle pravítka – nebo trojúhelníku?

.

Nahoru a dolů, dokud to jde

Vývoj ceny bitcoinu se poslední dobou chová „nečekaně“ očekávaně (fuj to je protimluv!)… ehm, tím jsem chtěl říct, že jsem nepředpokládal, že cena skutečně poslušně spadne až na základní suport, který vymezuje spolu s rezistancí kolem 9000 USD jakýsi trojúhelník, jak bylo vidět i v minulé analýze. Ten trojúhelník je tak patrný, že je skoro až k neuvěření, že se najdou tradeři, co jej obchodují až do konce (tedy nakupují na vrcholech a prodávají u suportu). Nebýt jich, tak to tak krásně nevyjde.

Dnešní analýza nebude ničím zvláštní. Nadále očekávám odraz od spodní hrany trojúhelníka k té horní. I když, vzhledem k tomu, že je to tak očividné, tak někde čichám zradu. Nedávný odraz od 7040 USD totiž nemusí být „ten“ odraz. Na grafu je nakreslen kanál (fialové čáry) a v době psaní analýzy tento kanál ještě nebyl proražen. Teoreticky tak může dojít k pokračování ve výprodejích bez dalších odrazů.

Tuhle hrozbu podporuje také pravidlo dvou odrazů – to je odpozorované pravidlo, které lze vyjádřit zhruba touto větou:

„Pokud se někde cena odráží, tak se většinou odrazí právě 2x a při třetím pokusu dojde k průrazu“

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Blockchainová casina: budoucnost gamblingu? Část první: Edgeless

.

Porno, drogy a gambling. Základní lidské neřesti, které notně pomohly rozvoji internetu a postupně se prosazují i ve světě kryptoměn. Ponechme protentokrát první dvě stranou a prozkoumejme odvětví blockchainových casin. Jaké problémy řeší a které projekty v této oblasti vypadají nadějně?

Odvětví globálního gamblingu dosahuje tržeb 500 miliard dolarů. V online prostředí se přitom protočí čím dál větší podíl, v roce 2018 to má být přes 50 miliard dolarů.  Internetový hazard je však jedno z odvětví, kde vztah server-client produkuje značně asymetrické postavení. Může zde pomoci blockchain?

Problémy současného stavu internetového gamblingu

Stejně jako ostatní „odvětví neřesti“ (alkohol, tabák, drogy), i gambling trpí neduhem nadměrné státní regulace. Ta má dva důsledky.

Zaprvé, na regulovaném trhu se etabluje menší počet dominantních firem, které si mohou dovolit nákladné licence a specializovaná oddělení dohlížející na soulad podnikání s regulací. Takoví giganti do určité míry zaměřují své úsilí na uspokojování regulátorů, nejen svých klientů – koneckonců regulací omezená konkurence jim zaručuje určitý podíl na trhu, o který nepřijdou, budou-li s regulátory zadobře. Výsledkem je suboptimální stav, kdy kvalita poskytovaných služeb není tak vysoká, jako by mohla být na otevřeném, konkurenčním trhu.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Kurz bitcoinu – analýza. Obrat se zatím nekoná

18.5.2018 autor:Ondřej Novák

.

V minulém období se ukázalo, že hranice 10000 USD je pro bitcoin zatím nepřekonatelná. Nejvýše se cena bitcoinu dostala na 9949 USD. Od dosažení maxima skoro 20000 USD se zdá, že bitcoin skutečně ztrácí a projevuje se to i tím, že odmítá vystoupat výš, než předchozí maximum. Pro obrat by tedy bylo potřeba, aby došlo k výraznému překonání rezistance, která časem klesá, i když neklesá po přímce.

Jedno z vysvětlení, proč je rezistence výše, než by odpovídalo vývoji dle trendovky (a nesedí to ani na logaritmickém grafu) může být to, že ceny v pásmu nad 12000 USD byly skutečným úletem a pravý boj o budoucí cenu probíhá teď někde v rozsahu cen 7500-8500 USD.

Jakou má bitcoin skutečně cenu?

To může nakonec dopadnout všelijak. Může to vyústit v další růst, ale také v hlubší propad až k 5000 USD. Totiž, když se podíváte pořádně na graf dál do minulosti, zjistíte, že jsme oblast zhruba od 3000 do 6000 USD projeli během minulého roku velice rychle. Na těchto cenách se jinak moc neobchodovalo. A i v minulosti se stalo, že se cena vracela do míst, která v minulosti rychlostí jen prosvištěla.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Tomáš Zdražil: Na důchod si spořím do krypta

.

Tomáš Zdražil je zakladatel vzdělávací platformy Investree pro nomády, hodlery a fanoušky investování. Už 4 roky nomádí po světě a během toho rozjíždí úspěšné podnikatelské i neziskové projekty a konference. Přinášíme vám rozhovor o jeho cestě za svobodou, jaké nástroje využívá při cestování, práci online a o tom, co chystá tento měsíc.

Nedávno ses vrátil z Kolumbie. Jaké to bylo a kam se chystáš teď?

Fantastický, už od cesty z letiště jsem byl uchvácen přírodou. Každému doporučuji. Po měsíci cestování kolem Yukatánu jsem přemýšlel, kde se měsíc upíchnu a budu moci pracovat z coworkingu, kde bude komunita digitálních nomádů a vyhrál Medellín, coworking Selina. Za 1900,- měsíčně úplná pecka. Zúčastnil jsem se dvou kryptomeetupů a překvapilo mě, kolik nomádů hodluje nějaké to krypto.

Byla to čtvrtá zima, co jsem letěl pryč na delší dobu, léto totiž rád trávím v Evropě. Jako milovníka motorek mě teď s přítelkyní láká cesta na dvou kolech z Česka do Maroka.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

NakamotoX spouští ostrou beta verzi nové burzy

.

NakamotoX jede naostro – už tam obchodujete?

Na podzim loňského roku jste si mohli přečíst článek, že se na trh chystá nová burza pro obchodování kryptoměn, NakamotoX.

Po úspěšné alfa fázi, kdy burza proběhla testy s několika tisíci uživateli, burza ohlásila přechod do ostré beta verze, která již umožňuje obchodování s reálnými prostředky. V rámci alfa verze bylo možné obchodovat s demo účtem, na který uživatelé dostali připsaný virtuální zůstatek, aniž by museli vkládat vlastní prostředky.

V rámci ostré beta verze je tedy již možné obchodovat se skutečnými měnami v několika obchodních párech, zmíněných v další části článku.

Před spuštěním beta verze, vzhledem k tomu, že burza již bude nakládat s reálnými zůstatky jejich uživatelů, prošla platforma důslednými penetračními testy a bezpečnostními audity, aby si tým byl jistý, že platforma nabídne jednu z nejbezpečnějších platforem na trhu.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Kurz bitcoinu – analýza. Komu se chce nahoru?

.

Od minulé analýzy čekám na obrat a návrat zpět k cenám pod 7000 USD. A ono se to nějak neděje. Mezitím nám kurz bitcoinu vystoupal až lehce pod hranici 10000 USD. Je snad možné, že by se bitcoin opět vracel ke svému maximu? Nebo je to jen další vlnka, která se rychle zlomí a půjde zpátky dolů?

Cena bitcoinu šplhá nahoru relativně rychle. Tedy, není to poprvé, co nabírá takovou rychlost. Vůbec první korekce z 6000 USD na 11800 USD byla ještě rychlejší. A velice podobnou rychlost šplhu nahoru jsme zažili v prosinci minulého roku. Je tedy dost možné, že cena ještě chvíli poroste nezměněnou rychlostí někam k ceně 11500 USD. Teprve někde tam bych viděl možnost malé korekce. Je možné, že se objeví podobné údolí jako na konci února.

Důvodem, proč se domnívám, že to ještě chvíli poroste, je také tvar orderbooku na Bitstampu. Ten je velice vychýlený jedním směrem a například na ceně 8400 USD je tolik nabídek k nákupu, jako celkový počet nabídek na prodejní straně (vůbec). A tím to nekončí, pod touto cenou čeká ještě mnohem víc zájemců. Čistě teoreticky tak můžeme čekat pokles krátkodobě i k této ceně – i když já si myslím, že suport se nachází na 8700-8800 USD

Indikátory na TradingView radí pro denní interval „nákup“, přičemž průměry jsou v silném nákupním režimu, oscilátory jsou neutrální.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Kurz bitcoinu -analýza. Začíná se to hýbat

.

Bitcoinu se chce nahoru – na jak dlouho?

Podle vývoje z minulých dní se zdá, že cena bitcoinu narazila na dno. Nejnižší poslední údolí bylo na 6400 USD. Zdá se tedy, že odsud už Bitcoin poletí zase nahoru, na ATH? A nebo ne?

Zajímavostí předchozího růstu je fakt, že z úrovně 6800 USD k ceně 8000 USD stačila cca jedna hodina. Jedna z největších krátkodobých svíček tak měla na délku něco přes 1200 USD. To je velice podezřelé. Nákup spíš připomíná „fat finger“, než že by někdo skutečně chtěl nakoupit v takovém cenovém rozsahu. Nebo šlo o cílený útok na stoplossy otevřených shortů. Nebo o manipulaci.

Posléze ještě kurz bitcoinu vystoupal na 8400 USD, ale na velkou sílu k dalšímu růstu to neukazuje. Směnárna Bitstamp má přitom našlapaný orderbook na ASK (prodejní ceny), což by ukazovalo, že kolem ceny 8400 USD čeká hodně prodávajících. Současný růst v pásmu 8200 tak může být důsledkem toho, že většina prodávajících spíš vyčkává na lepší cenu. Samozřejmě netušíme, kolik je kupujících.

Domnívám se tedy, že v blízké budoucnosti dojde ke krátkému propadu. Rozhodující je pořád vliv trendové linie, která se opírá o vrcholy grafu směrem dolu. Je spíš pravdědpodobné, že i v tomto případě výprodeje čekají na okamžik. kdy se cena dotkne této trendové linie.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Kurz bitcoinu – analýza. Všechno už tady jednou bylo

.

Srovnání s vývojem před třemi lety

V dnešní analýze provedeme srovnání vývoje ceny bitcoinu s vývojem z počátku roku 2014, kdy také, stejně jako dnes, padala cena z tehdejšího ATH (All time high) někam do hlubin. Hledáme totiž odpověď na otázku, zda už nastalo dno, nebo můžeme čekat další prodeje.

(Poznámka: Toto srovnání je jiné, než vyšlo původně ve skupině Bitcoinových gamblerů a spekulantů. Pokusil jsem se o trochu jiný pohled, kdy srovnání není upraveno tak, aby přesně kopírovalo současný vývoj, ale nabízí další interpretace)

Světle modře je zobrazen graf z roku 2014, přičemž cena byla vynásobena 13.4x. Toto číslo bylo odvozeno tak, aby rezistance na 12000 USD zhruba odpovídala tehdejší rezistanci na cca 900 USD – to bylo předtím, než začal krachovat MtGox. Je hned na první pohled vidět, že současný graf nekopíruje tehdejší graf. To by asi bylo velice podivné, kdyby se tak dělo. Na grafech však lze najít společné rysy. Tak například, červeným kroužkem je označen první propad s odrazem. Ten v roce 2014 nastal mnohem dříve a byl mělčí, ale to nic nemění na tom, že je typickým jevem každé takové korekce.

Zpravidla jde o panický prodej. Díky této přehnané reakci pak dochází k odrazu, avšak cena už nemá sílu nějak zásadně ohrozit ATH. Ten další pokles teprve přijde … což se momentálně děje. Všimněte si, kam až padala cena v roce 2014. K úplnému dnu teď máme ještě pěkný kus cesty. Minimum jsem nastavil k ceně 5000 USD, které se opírá o vrchol na začátku září 2017.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Kurz bitcoinu – analýza. Nákupy nepřicházejí, jdeme dolů?

.

Kurz bitcoinu pokračuje v sestupu

S novým týdnem přichází další analýza. A jak to vypadá, zatím vše postupuje podle plánu, tak uvidíme, jestli to vydrží. Minulý týden se pokoušel trh vrátit kurz bitcoinu na hranici 9000 USD a prorazit případnou rezistenci na 9250 dolarech. To se bohužel nezdařilo a v současné době to vypadá, že bude pokračovat další sestup.

Prorazit 9250 USD bylo kritickou podmínkou na případný obrat. Vzhledem k tomu, že pokusy pokračovaly až do víkendu bez valného úspěchu, nezdá se v tuto chvíli, že by trh měl dostatečnou sílu na zvrácení prodejních nálad. Celý týden nestačil, aby se zvedla atraktivita Bitcoin a donutila masy lidí k nákupu.

Nákupy se zatím odkládají, výprodej je na spadnutí

Pokud bude pokračovat výprodej i v pondělí, mohlo by dojít k vybírání zisků těch, kteří nakupovali u bodu (1) a tím posunou cenou ještě níže. Jako bod (3) elliottovy vlny vidím ve stejné výši, jako doposud nejnižší bod po prosincovém maximu. Minimum z 6.2.2018 těsně pod hranicí 6000 USD. Úsečka 2-3 by také měla být nejdelší. Poslední fáze by se pak mohla zarazit na ceně 5000 USD. V cestě stojí ještě možnost malého odrazu na spojnici posledních dvou minim.

Z grafu se zdá, že bod (2) je již jasně zřetelný a definovaný. Ale neusínejte na vavřínech. Čistě teoreticky může dojít ještě k pokusu o obrat a třeba ke zpoždění výprodeje. Signál k opuštění sestupného trendu získáme v okamžiku, kdy cena bitcoinu protne červeně označenou hranici po pravé straně grafu, přičemž čím větší objem v tu chvíli naskočí, tím větší signál to bude. Do té doby očekávám spíš výprodeje.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Uspěje investiční portfolio z TOP 100 kryptoměn? 8. díl

23.3.2018 autor:Shadow Rock

.

Altcoinová apokalypsa. Může být ještě hůř?

Nehezká čísla jsem spatřil tento měsíc po přihlášení do Cryptocompare. Dvě měsíce nazpět jsem byl na 67 tisících dolarech, měsíc nazpět na 40 tisících dolarech a tento měsíc už jenom na 21 tisících. Sice vím, že jsem na startu tohoto seriálu v srpnu minulého roku začínal na 12 tisících USD, ale i tak to zabolí.

Jak jsem se minule uklidňoval, že jsem v plusu a bylo i hůř, tak teď hůř je:)

Vyjádřeno v bitcoinech jsem v mínusu. Z investovaných 3 BTC (3 coiny mi nešly do porovnání přidat) jsem na 2.67 BTC. Co ale dělat? Tady prostě musím hodlovat, plán je plán a do 15. sprna 2018 s portfoliem hýbat nebudu.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Kurz bitcoinu – analýza. Směrem dolů je ještě místa dost

19.3.2018 autor:Ondřej Novák

.

Bitcoin se definitivě vydal jižně k nižším cenám. Otevírá se tak šance nákupu se slevou. Otázkou je, kam až to padne? To se dá asi těžko odhadnout, ale pokusíme se to v dnešní analýze nějak rozlousknout.

Nejprve bych se zaměřil na elliottovu vlnu. Pokud předchozí dvojitý vrchol byl součást korekční elliottové vlny ABC, pak další propad by měla řídit trendující elliottova vlna 12345. Současný pokles by odpovídal úsečce 0-1. Z toho lze usoudit, že před námi jsou další dva takové výprodeje, přičemž druhý pokles by měl být nejdelší.

Růst ceny by byl nejspíš krátkodobý

Důležitá je pro nás ale ta první úsečka, a to proto, že vyhlížíme její konec a odraz. To by mělo způsobit krátkodobý růst cen, ale vše by mělo zůstat pod hlavní trendovou liníí, čili odraz nevystoupí výše než naznačený cíl. Kdyby tady došlo k průrazu cíle, pak by to znamenalo významnou změnu situace. Současný propad může skončit už v pondělí, případně kdykoliv v tomto týdnu. Je nutné také počítat s masivním výprodejem, pokud cena bitcoinu klesne pod 6000 USD, který by zároveň byl znakem ukončení propadu.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Ethereum – analýza. Vývoj ceny ETH pro následující dny

.

Pohledem na denní graf trhu ETH můžeme jednoznačně identifikovat známou a velmi zprofanovanou formaci hlava a ramena. Osobně takovéto patterny příliš neobchoduji, nicméně pokud ano, tak konkrétně u této formace sleduji jednu jedinou věc. Tou je proražení tzv. neckline, která v našem případě na trhu Etherea představuje support aktuální prodejní nálady. Do denního grafu na obrázku níže jsem zobrazil identifikovanou formaci a zelenou trendovou čáru představující neckline. Trendová čára neckline je tvořena spojením nejnižších bodů této formace.

Žlutá křivka v grafu znázorňuje jednoduchý klouzavý průměr s periodou 96 (cenový průměr vypočítaný na základě posledních 96 svíček). Fialová křivka představuje exponenciální klouzavý průměr s periodou 200, který bývá v praxi označován jako velmi dobrý ukazatel supportu či rezistence.

Pojďme se nyní podívat na aktuální situaci na trhu. Úroveň trendové čáry tvořící neckline se pohybuje na stejných cenách jako EMA 200 (exponenciální průměr s periodou 200). To zvyšuje validitu necklinu jako supportu. Jak je z grafu vidět, jednou již zde trh úspěšně reagoval. S každým dalším testem tohoto supportu by měl být support slabší, avšak následný pohyb po průrazu silnější. Všimněte si například, jak trh reagoval po proražení SMA 96 (žlutá křivka na grafu). Po uzavření denní svíčky pod SMA 96 následoval prudký cenový pohyb právě do míst, kde se nyní nacházíme.

Takovýmto způsobem uvažuji i o aktuální situaci na ETH. Pokud denní svíčka uzavře pod neckline a zároveň tedy i pod EMA 200, očekávám nárůst prodejních příkazů, s tím, že má cena volné místo k pohybu až k úrovním, kde se nacházely v minulosti velké objemy obchodů, tedy mezi cenami 460 až 490 USD za jednotku.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Kurz bitcoinu – analýza. Na další růst to nevypadá

11.3.2018 autor:Ondřej Novák

.

Minulý týden jsem v analýze psal o tom, že dojde k rozhodnutí, zda bitcoin vystoupí nad 12000 USD a bude pokračovat v růstu, nebo se kurz bitcoinu odrazí od rezistence a vydá se směrem dolů. Druhá varianta zdá se nastala a na grafu se nám objevil nádherný dvojitý vrchol. No posuďte sami:

Míříme na jih, šance na růst jsou minimální

I když nejde o klasický případ dvojitého vrcholu „na vrcholu“, tento pattern se nachází ve stínu předchozí hory a pravděpodobně likviduje jakékoliv naděje na další růst. Rozhodně jsou v tuto chvíli šance k překonání rezistence na 11700 USD mizivé. Aby k tomu došlo, musela by se objevit zásadní zpráva, nějaký výjimečný fundament. Jakýkoliv nenadálý růst může být pouze manipulací trhem za účelem likvidace shortů, stoplossů a nalákání drobných traderů k marnému nákupu předraženého bitcoinu.

Přesně tak, domnívám se, že následující vývoj se bude stáčet na jih a propad cen by se mohl dočasně zastavit, případně odrazit od ceny kolem 5000 USD. Jasně viditelný dvojitý vrchol na denním grafu, ale také klesající zájem o kryptoměny může přesvědčit mnoho držitelů k výběru zisků a tlaku ke snížení cen.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Kurz bitcoinu – analýza. Čekání na průraz rezistence

5.3.2018 autor:Ondřej Novák

.

V neděli večer čekáme na další vývoj po víceméně trvalém růstu z nejnižší ceny 6000 USD. Kurz bitcoinu vylezl nejdříve na 12000 USD, následně přišla korekce pod 10000 USD a teď „to zase roste“. Celé nedělní odpoledne si maluji grafy, a nemohu to rozlousknout. Půjdeme nahoru nebo dolů? No posuďte sami:

O dalším vývoji kurzu bitcoinu rozhodnou objemy

Během soboty dosáhla cena bitcoinu 11500 USD a během neděle to vyrobilo svíčku s trnem dolů. To co na začátku vypadalo jako obrat, bylo vymazáno pumpou, která začala v neděli v 19:00.

Proč je to důležité? Mezi 11500-12000 dolary se nachází rezistence. Přítomnost rezistence odhaluje zejména klesající objemy (naznačené šipkou v objemech), tím jak klesá ochota nakupovat blízko rezistence. Jde tedy o to, jestli se tento odpor podaří prorazit nebo ne. To na technické analýze přečíst nejde. Není totiž známo, kolik peněz je připraveno na případnou pumpu a kolik dalších hráčů se chystá přisadit. A zda vůbec budou mít takovou sílu. Výrazný růst vzhůru by mohl spustit FOMO fázi živenou nadějí, že se cena bitcoinu vrací na 20K. Nedostatek síly naopak způsobí, že ti co drží longy, začnou své pozice zavírat.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Uspěje investiční portfolio z TOP 100 kryptoměn? 7. díl

2.3.2018 autor:Shadow Rock

.

Tento měsíc mám trochu zpoždění. Stav portfolia jsem vyfotil k 20. únoru, protože jsem byl v zemi, kde je internet jen na pár místech. Bylo to pro mě i lepší, nemuset to kolísání sledovat každý den. Celkově se mému portfoliu za poslední měsíc moc nedařilo. Oproti minulému měsíci pokleslo z 67 tisíc dolarů na 40 tisíc dolarů. Aktuální odkaz na portofolio najdete na cryptocompare.

Vyjádřeno v bitcoinech je to pokles z 4.86 BTC na 3.54 BTC. No, byl i hůř:) Pořád je ale v plusu.

Nejlepší coiny minulého měsíce

Stejně jako minulý měsíc je nejlepším coinem stále Verge. I když dost poklesl, stále to na první místo stačí. Následuje Stellar a Lisk, který vystřídal na třetím místě BinanceCoin.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Kurz bitcoinu – analýza. S nákupy ještě počkejte

.

Minulý týden cena bitcoinu překvapivě rostla, až dosáhla hodnoty skoro 12000 USD. V předchozí analýze jsem přitom předpovídal strop kolem 11200 USD, což není daleko, navíc se to kolem této ceny točilo několik dní. Pak došlo k propadu někam k dnešních 9300 USD. Zatím to nevypadá, že by se chtěl bitcoin od něčeho odrazit.

Trh je stále v medvědí fázi, s nákupy počkejte

Pokud budu považovat poslední růst z ceny 6000 USD na 12000 USD (pozor, je to skoro 2x zisk!) za souvislý, pak lze k tomu nakreslit fibonacciho retracementy a odhadnout hloubku propadu. Graf se může odrazit víceméně už na současných cenách, další záchytnou úrovní je 8200 USD. Po odrazu dojde k útoku na červenou přímku a teprve její překročení může znamenat, že významný downtrend je na ústupu. Bez ohledu na počet záchytných bodů je třeba dále považovat současný trend za medvědí a nebezpečí dalšího propadu proto trvá.

Doporučuji zatím čekat s nákupy. Ty nechat až na okamžik překročení červené linie. K této linii se graf může přiblížit všemi způsoby, tedy jak mírným propadem, pohybem do strany nebo i mírným růstem. Proto zatím nevidím žádný prostor pro krátkodobé spekulace. Na long to rozhodně není, na short je to příliš riskantní.

Sentiment na burzách, úroky na lendingu

OKEX futures sází na long, a to z 53%, oproti tomu 46% traderů hlasuje pro short. V longu je přitom zainvestováno kolem 40% zůstatků oproti 22% v shortech. Tato situace může nakonec vyústit v krátký propad za účelem zpeněžení longů, po kterém pochopitelně následuje růst.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Burza Coingi nově nabízí směnu altcoinů za USD a EUR

.

Na tuzemském trhu v současnosti nabízí své služby několik bitcoinových směnáren a burz, které se zaměřují na českou a slovenskou klientelu – buď proto, že zde přímo sídlí, nebo jsou to zahraniční společnosti, pro které je náš i obecně středoevropský trh atraktivní. Jednou z nich je bitcoinová burza Coingi.com, která nedávno umožnila obchodovat také v párech s fiat měnami – USD a EUR. Pro SEPA platby využívá účty ve FIO bance a tím, stejně jako podporou češtiny a slovenštin, míří i na české zákazníky.

Získal jsem spojení na jednoho z majitelů Coingi, domluvili jsme se na Skypu a nakonec z toho vznikl tento rozhovor:

Jak vzniká nová bitcoinová burza

Jak dlouho fungujete a jaká byla vaše motivace ke spuštění vlastní burzy?

Burza Coingi funguje už přes rok. Začali jsme oficiálně v únoru 2017, kdy jsme spustili náš systém pouze v režimu kryptoměn, abychom se ujistili, že nám vše bez problému funguje, a zároveň si osahali práci s cold-wallet a hot-wallet, která slouží pro vyplácení. Od listopadu pak už fungujeme v plném režimu s Fiat měnami jako je dolar a euro. Na myšlenku provozovat vlastní burzu nás přivedla bitcoinová mánie, která přišla v prosinci 2013. V tu dobu jsme sami pro zábavu obchodovali a vadilo nám, jak jsou burzy přetížené a některé z našeho pohledu dost i amatérsky naprogramované. To nás přivedlo na myšlenku vytvořit něco opravdu profesionálního.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Kurz bitcoinu – analýza. Po odrazu pomalu nahoru

.

Myslíte si, že je Bitcoin na sestupu? Nebo už bylo dosaženo dna a teď se ceny opět zvedají s cílovou stanicí na Marsu? A kde se tedy vzaly ty obrovské prodeje?

Cena bitcoinu už pravděpodobně našla své dno

Kritici Bitcoinu rádi straší vyplněním tzv hype-křivky, podle které je teď kurz bitcoinu na sestupu a po tzv „bull trap“ přichází fáze „return to normal“. Po téhle fázi by měly přijít obrovské výprodeje. Jenže na druhou stranu, takto jsou vyznavači této oblíbené kryptoměny strašeni už od roku 2013 … a dopadlo to úplně jinak, jak všichni vědí.

Bitcoin po propadu až na hranici 6000 USD pravděpodobně nalezl dno. Od toho okamžiku roste a v době psaní analýzy se vyšplhal na cenu 10750 USD. Dalo se to předpokládat? Možná, trochu, vždy po prudkém pohybu jedním směrem přichází korekce druhým směrem (a zpravidla o 61.2%).

Pokud se podívám na graf v záři minulého roku, tak vývoj zatím kopíruje právě tento graf, i když v mnohem větším měřítku a mnohem pomaleji. To může být důsledkem toho, že je do tradingu s bitcoiny zapojeno více lidí, a navíc po velkých pohybech jsou mnohem opatrnější a nakupují pomaleji. Ale také to může být prostě proto, že ty dva grafy porovnávat nelze.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

DAO a DAICO – teorie a praxe chytrých kontraktů

.

Co jsou smart contracts a jak je využít

V souvislosti s projektem Ethereum jsou nejčastěji zmiňovány tzv. chytré kontrakty – smart contracts. Aktuálně se s nimi setkáte především v souvislosti s ICO (Initial Coin Offering – způsob financování krypto startupových projektů), kde jsou jejich prostřednictvím vytvářeny různé druhy tokenů, stejně tak je však smart contracts možné využít pro vytváření tzv. DAO.

K pochopení toho, co je Decentralizovaná Autonomní Organizace (DAO), je zapotřebí nejprve probrat chytré kontrakty (smart contracts) a jejich fungování. Koncept smart contracts popsal v roce 1997 Nick Szabo (který je mimochodem často uváděn jako pravděpodobný kandidát na tvůrce bitcoinu skrytého za pseudonymem Satoshi Nakamoto).

Szabo v článku navrhuje převést jednoduché smluvní vztahy do formy kódu, který je na rozdíl od lidských interakcí plně transparentní a předvídatelný. V určitých případech může být smart contract dokonce plně autonomní a nezávislý na lidské správě – Szabo ilustruje na příkladu chytrého zámku v automobilu zakoupeného na leasing: smart contract v zámku pustí dovnitř pouze majitele, a to za podmínky včasné splátky; při nesplácení smart contract majitele nevpustí a umožní odemknutí pouze zaměstnanci kreditní společnosti. Poslední splátka contract zjednoduší na prostý zámek, který majitele vpustí vždy. Takový smart contract značně zjednodušuje a vyjasňuje vztahy mezi oběma stranami, včetně postupu v případě problémů.

Ethereum a smart contract platformy

V roce 2009 vznikl Bitcoin, který má od počátku ambici stát se pravými internetovými penězi (tj. Peer-to-peer prostředkem směny bez nutnosti centrální správy, jako je tomu u „legacy“ fiat peněz). Čím však nikdy nebyl, je vhodnou platformou pro implementaci a správu smart contractů. Roku 2015 proto Vitalik Buterin spouští Ethereum, která se má touto platformou stát.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Kurz bitcoinu – analýza. Výprodejům nemusí být konec

.

Bitcoin celý minulý týden výrazně oslaboval a cena se na Bitstampu dostala až na hodnotu 7650 USD. Výprodeje zřejmě pocuchaly nervy nejednomu HODLerovi. Otázkou dne tedy je, zda bude kurz bitcoinu dál padat, nebo se dočkáme nějakého obratu?

Vyhlížíme proražení klesající trendovky

Graf jednoznačně ukazuje, že k obratu může dojít jedině v případě, pokud se cena vymaní z vlivu zvýrazněné červené trendovky. K tomu by mohlo dojít na současných cenách, ale i tak je třeba s nějakým dalším propadem počítat. Support aktuálních cen se zatím jeví na ceně 7640 USD, což je zhruba nejvyšší cena první poloviny loňského září. Často to bývá tak, že cena testuje předchozí vrchol a zatím to, zdá se, vychází i zde. Pokud by došlo k breaku směrem nahoru, pak se cena bitcoinu může zastavit kousek pod 12000 a začít otáčet zase dolů.

Proto doporučuji s nákupem počkat až cena prorazí červenou linii, ideálně s vysokými objemy. Pokud však cena půjde do boku, nevypovídá to u budoucím vývoji zhola nic. Delší pohyb do boku totiž může vyčerpat suport a výsledkem být další propad o pár tisíc dolarů níže.

Sentiment na trhu, burzy a úroky

Po pátečním pondělním nárůstu shortů až do parity došlo v pátek uzavření short pozic a aktuálně jsou longy a shoty na Bitfinexu v poměru 23:14 pro long.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Kurz BTC – analýza. Zatím opatrně, stále je kam padat

.

V minulých dnech cena bitcoinu převážně klesala. Z vrcholových 19891 USD spadl kurz až na minimálních 9231 USD. Je to neuvěřitelných 53%. Takový propad mohl být pro leckoho bolestivý. Otázkou je, jestli bude bitcoin padat dál, nebo ne.

Extrémní zisky z dosavadního růstu musí bohužel někdo zaplatit. A cena 10000 USD je pořád stále hodně vysoká. Dokáži si představit, že se cena bitcoinu vrátí někam k 6000 USD. Pamatuju si moc dobře, jakou část minulého roku cena zůstávala právě kolem této hranice. Naopak cestou od 7000 k finálních 19891 USD to šlo velice rychle. Tento přepálený růst si zasloužil korekci. Zatím to vypadá, jako by korekce byla aspoň částečně u konce.

Proražení supportu by znamenalo propad až k 7000 USD

Na grafu vidíme dost výrazný support vyznačený zelenou linkou. Výrazný je zejména podle obrovského volume, kterého bylo dosaženo při jakémkoliv přiblížení se k supportu. Pravděpodobně tedy tam hodně obchodníků čekalo na nejlepší nákup. Zdá se, že od této hranice vede cesta pouze nahoru.

Vidím to podobně, ale je třeba být opatrný. Pokud by nedošlo k výraznému pokroku směrem nahoru, pak to suport nevydrží a přesune se níže. Lze očekávat krátký propad až k těm 7000 USD a rychlý návrat.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Uspěje investiční portfolio z TOP 100 kryptoměn? 6. díl

17.1.2018 autor:Shadow Rock

.

Zavázal jsem se reportovat stav portfolia 1x měsíčně, vždy k 15. dni v měsíci. Vyfotil jsem tedy v polovině ledna stav portfolia a hned následující den bylo vše jinak. Vše v kryptosvětě se mění tak rychle:) Aktuální stav portfolia si můžete ověřit zde, na cryptocompare.

Musím ale říct, že jsem s portfoliem spokojený. Můj cíl, mít více BTC i USD po skončení tohoto experimentu, by mohl vyjít. Nechci ale předbíhat, jsem přesně v polovině, mám za sebou prvních 6 měsíců. Podívejte se na první článek z této série.

Z počáteční investice 12 tisíc dolarů je k 15.1.2018 již 67 tisíc dolarů. Zhodnocení 452%. Mým cílem je udělat 10ti-násobek, tak uvidíme.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Kurz bitcoinu – analýza. Nikomu se zatím nechce nakupovat

.

Poslední týden to vypadá, že Bitcoin už ztrácí dech. Po zákazu obchodování s bitcoinem v Korei (a jeho následném odvolání) pravděpodobně zmizela hlavní poptávka. Je otázkou, zda ji něco nahradí, nebo spíš převáží prodeje? Další analýza snad naznačí víc.

K otočce zatím chybí síla i důvod

Minulý týden nedošlo k útoku na hranici 20000 USD jak jsem očekával v předchozí analýze, nakupující to vzdali mnohem dříve. Cena se propadla zpět k supportu. Ten zatím sleduje trendovou linii, ale moc jistě ta linie nevypadá. Každopádně se zdá, že už se cena bitcoinu začala odrážet směrem vzhůru. Jenže není jisté jak vysoko vyletí…

Na grafu stále máme dost míst, kde by se kurz mohl otočit zpět. Je třeba si uvědomit, že těmito vlnkami spekulanti honí pár drobných oveček, kterým časem dojdou peníze a přestanou obchodovat. Vypadá to, že situace spěje k trojúhelníku, který může vyústit libovolným směrem. A i kdyby se trojúhelník nepotvrdil, a cena šla výše, odrazit se může od obou předchozích maxim. Na opačné straně by jakýkoliv propad pod trojúhelník, nebo pod oba supporty znamenal zahájení výprodejů.

Osobně si myslím, že není síla tlačit cenu výše. Krátkodobě se může stát, že bude kurz bitcoinu růst, ale v překonávání maxima nevěřím. Doporučuji počkat. Pokud držíte a čekáte na prodej, tak bych možná počkal, jak se vyvine trojúhelník. Pokud chcete nakoupit, pak aktuálně nakoupit lze, ale maximálně jako krátkodobou pozici a ještě bych tam dal stoploss.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Kurz bitcoinu – analýza. Cena roste, poplatky také

.

Zatím to vypadá, že tady Bitcoin bude s námi i v novém roce a s tím souvisí pravidelné žhavení křišťálové koule s cílem odhadnout vývoj jeho ceny v budoucnu. Vítejte u první analýzy v roce 2018.

Bitcoin má za sebou velice úspěšný rok, co se týká vývoje jeho ceny. Zhruba před rokem bylo dosaženo maxima –  neuvěřitelných 1160 USD. Rok se s rokem sešel a maximum se posunulo další kus pod ještě více neuvěřitelnějších 20tis USD.

Neuvěřitelná cena bitcoinu navzdory všem potížím

Zisk tak měříme v tisících procent (přesněji něco kolem 1700%). Samozřejmě, že bych si přál podobné číslo i v příštím roce, obávám se však, že to už je z říše snů. Proti růstu ceny bitcoinu hovoří mnoho faktorů, například s růstem kurzů rostou i poplatky za transakci a to i v případě, že by síť nebyla přetížená, jako je dnes. Jen si to spočítejte, běžný poplatek v roce 2017 byl 0.1mBTC,  což tehdy vycházelo na 0.1 USD. V současné době ten poplatek vychází na 1.6 USD.

Problém je v tom, že poplatek 0.1mBTC často nestačí ani na to, aby transakce prošla některými uzly. Její potvrzení v reálném čase je … v zásadě nereálné. Dnes je nutné minimum 1mBTC, což zvedá cenu transakce až na 16 USD (~340kč). Pokud by cena bitcoinu v příštím roce udělala další 1000%, prostou trojčlenkou dojdeme k číslu 160USD (~3400kč), a to nebereme v úvahu další nárůst počtu transakcí. Tady je nutné započíst ještě jeden efekt, v okamžiku, kdy celkový počet transakcí je trvale vyšší, než kolik zvládne bitcoinová síť, nadlimitní množství neurčuje výslednou cenu poplatku. Dokud je množství nadlimitní, pak to jen znamená, že poplatky mohou růst, a to libovolně vysoko. Jediným limitem je ochota uživatelů za transakce platit. Vysoké poplatky pak mohou citelně ovlivnit poptávku a tím i tím i vývoj ceny.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Uspěje investiční portfolio z TOP 100 kryptoměn? 5. díl

27.12.2017 autor:Shadow Rock

.

V minulém díle této série jsem psal o tom, jak mi zavřeli dvě burzy, kde jsem coiny obchodoval a držel. Během posledního měsíce mi žádnou burzu nezavřeli, tak je to více pohodové. Taktéž samotným kryptoměnám v mém portfoliu se dařilo, tak se na to pojďme podívat podrobněji.

Altcoiny v poslední době nabraly opravdu solidní růst. Od minulého měsíce pěkné zhodnocení více jak 100%, pokud to ovšem počítáme v dolarech. Celkově jsem z investovaných více jak 12 tisíců dolarů zatím získal 26 tisíc. Takže konečně v plusu.

Rve mi to srdce, ale musím se chtě nechtě podívat i na zhodnocení v BTC. No, jak vidíte, o žádné zhodnocení vlastně nejde. Je to horší než minulý měsíc. Jenže, co teď s tím?:) Nezbývá než vydržet a počkat si na srpen 2018, kdy celé portfolio a jeho výkonnost finálně vyhodnotím.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

Kurz bitcoinu – vánoční analýza. Komu nadělila korekce?

.

Zdravím v předvánoční náladě. Tento rok je to pravděpodobně poslední analýza.

Tradiční předvánoční výprodej překvapil jen nováčky

V minulých 14 dnech cena bitcoinu vystoupala na nové maximum a málem se dotkla 20000USD. A pak došlo ke korekci. Zatím to ale vypadá, že k úplně velkému poklesu nedošlo, protože jeden bitcoin přišel asi jen o 35% hodnoty, což vzhledem k ostatním propadů v minulosti patří v zásadě mezi běžnou záležitost. Hrozí další výprodeje, nebo je to už „konec“?

Graf ukazuje, že zatím nejde o zásadní korekci. Cena se dokonce odrazila od trendové čáry, která doposud vymezovala rezistanci a tím se z toho stal jakýsi support. Další trendový support lze zakreslit spojením minima v polovině listopadu a současného minima. Tím by bylo možné odhadnout, v jakém trendu by se měl kurz bitcoinu pohybovat, kdyby si nadále měl udržet potenciál současného růstu.

Jaký kurz bitcoinu je vlastně reálný?

Všimněte si, že současná korekce ani z daleka nezasahuje do kanálu vymezujícího předchozí trend. Může to znamenat, že bitcoin poroste ještě rychleji, nebo to taky může znamenat, že současný růst byl pouhou anomálií a bitcoin má ve skutečnosti reálnou cenu mnohem nižší, a to někde mezi 7000-10000 USD. Proto bych nebyl překvapen, kdyby následoval další pokles právě někam k 7000 USD. Ve hře je ale i pohyb bokem, případně útok na maximum. To by pak napovědělo víc, Pokud by se nezdařil útok na maximum, je třeba sledovat, od které trendovky se při poklesu kurz odrazí. Pokud by se dostal pod současné minimum kolem 10700 USD, pak by výsledkem byl dvojitý vrchol. Do té doby jsou veškeré možnosti otevřené.

Celý článek
  1 Komentář
1 Komentář

Kurz bitcoinu – analýza. Kdo to pořád nakupuje?

3.12.2017 autor:Ondřej Novák

.

V posledních dvou týdnech získal bitcoin značnou popularitu, která jej poslala až nad hodnoty 10000 USD. Tímto pohybem samozřejmě získal značnou popularitu a tak pořád dokola.

Dokud bude poptávka, bude se kupovat

Růst bitcoinu v posledních dnech připomíná šílené rally. Do nákupu se začínají vrhat obyčejní lidé, kteří mají strach, že by mohli přijít o investici svého života. Vždyť bitcoin tento rok vyrostl už víc jak 10x. Tomu se říká FOMO a Bitcoin se teď už nachází v jaké si super FOMO fázi. Je otázkou, jak dalece to může pokračovat.

Dnešní analýza se nebude snažit předpovědět, kam půjde cena bitcoinu. Dokud bude poptávka, tak půjde nahoru, to je jasné. Zkusme se ale podívat, jestli z grafu dokážeme vyčíst, při jaké ceně by už došlo k překlopení do prodejní fáze. Až to řachne… a ono to jednou řachne… bude dobré vědět, kdy už začít prodávat…. Tedy ten kdo drží od poloviny roku 2014, ten je se současnými cenami v pohodě a pohyb o 1000 dolů ho hned nerozhodí, ale i tak by byla škoda o hodně peněz přijít, když jsou vlastně skoro zadarmo.

Celý článek
  0 Komentáře
0 Komentáře

KARLŮV KLUB s.r.o.

Ostrovní 126/30
110 00 Praha 1

IČ: 02701405
ID datové schránky: z5hdy9s

Menu

logo.svg
Made with ♥ in Brno by Steiner Media s.r.o. Code by: eStation.cz
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Steiner Media s.r.o. zakázáno.
Cron Job Starts